Jak na alokaci nákladů v organizaci

25.01.2021

Alokace nákladů ve firmě nebo jiné organizaci může přinést cenné informace o tom, kolik nás stojí jednotlivé služby, produkty, týmy nebo organizační jednotky. Dá nám odpověď na otázku, proč tolik rostou náklady a kam směřují naše výdaje. Podívejte se, jak se s tímto tématem vypořádat.

Pokud vezmeme jednotlivé nákladové položky, ať už jsou reprezentované fakturami, odpisy nebo mzdovými náklady, většinou je nemůžeme přímo přiřadit nějakému nákladovému objektu (například produktu nebo organizační jednotce). Řada z nich je totiž společná všem, např. platba za kopírku, na níž tiskne celá firma, společné připojení na internet, platby za sdílené servery nebo IT tým.

Vzniká otázka, jak prakticky alokovat tyto náklady na finální příjemci, kteří nás zajímají, způsobem, který bude dávat smysl a který si budeme schopni obhájit. Přečtěte si o řešení ObjectGears: Alokace nákladů nebo si přímo stáhněte studii, kterou jsme pro vás připravili.

 

V řešení nám pomohou modely, které si připravíme a které za nás pak data rozpočítají. Příklad jednoho modelu zobrazuje následující obrázek.