Archimate a Konfigurační databáze (CMDB)

13.09.2021

V tomto článku a videu níže se podíváme, jak můžeme propojit konfigurační databázi CMDB s modelovacími nástroji a Archimate.

Archimate je de facto standardem pro high level modelování podnikové architektury. Když řekneme high level, může to někomu asociovat nedostatečně detailní nebo povrchní design, který je vhodný leda tak pro manažery.

Detailní design podle UML nebo BPMN je sice také potřebný, ale někdy při něm pro stromy zapomeneme vidět les a právě zde nám Archimate pomůže vyjasnit klíčové prvky: aplikační komponenty, procesy, které podporují, servery (v Archimate označované jako nódy), na nichž aplikace běží, interfacy, datové objekty, důležité události.

Pozvednutí vzhledu stránek Verzované dokumentace. Panely pro strukturu článku (kapitoly) a zařazení do stromu článků.

A jak Archimate souvisí s Konfigurační databází? V architektuře běžně modelujeme stávající AS IS a budoucí TO BE stav. Vztahy pro AS IS status se nám přitom vždy vyskytují v konfigurační databázi. Navíc konfigurační položky často získáváme automatickými skeny infrastruktury. V ObjectGears toto můžeme krásně využít a definovat si obecné schéma, které při volání s daty konkrétní aplikace, serveru apod. zobrazí odpovídající mapu vztahů.

Přečtěte si více o Konfigurační databázi (CMDB).